Korzystając z serwisu myjnieultradzwiekowe.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookies. Akceptuj Więcej informacji

yuyuuuy

Technologia

Co rozumiemy pod pojęciem dźwięków?

Wszystko to, co można zarejestrować słuchem, oznacza się jako dźwięki. Ludzki słuch może odbierać dźwięki o częstotliwości od 16 herców do około 18 000 herców(18 kHz). 1 herz = 1 drganie na sekundę.

Do rozchodzenia się dźwięków potrzebne jest elastyczne środowisko. Mogą nim byś ciała stałe, ciecze lub gazy. W próżni dźwięk nie może się rozprzestrzeniać. Fale dźwiękowe wywołują okresowe fazy nadciśnienia i podciśnienia w medium, w którym się rozchodzą. Prędkość oraz sposób rozchodzenia się dźwięku zależy od czynnika ( przewodnika dźwięku).

Co to są ultradźwięki?

Pojęcie ultradźwięków obejmuje wszystkie fale dźwiękowe wykraczające poza zakres ludzkiego słuchu. Ponadto można wytwarzać ultradźwięki o większej energii, tzn. „głośniejsze” niż dźwięk słyszalny. Ultradźwięk rozchodzi się w cieczach w postaci fali podłużnej. Owe fale podłużne wytwarzają strefy z wysoka faza podciśnienia i nadciśnienia, mające wpływ na odparowanie cieczy.

Jak wiadomo, ciecz w swojej postaci utrzymana jest na skutek sił przyciągania wewnętrznego(kohezji). W przypadku ciągłego zwiększania intensywności ultradźwięków w cieczy jest ona w fazie podciśnienia częściowo doprowadzona do parowania i powstają mikroskopijne pęcherzyki pary. W następującej później fazie nadciśnienia pęcherzyki pary doprowadzane są do implozji. W trakcie tego procesu powstają nadzwyczaj duże siły powodujące powstanie fal mikrouderzeniowych i mikroprzepływów.

Ten fizyczny proces „kawitacji pary” znany jest również w innych zastosowaniach, w których wysokie fazy podciśnienia działają na ciecz, np. w przypadku śrub okrętowych lub turbin. Powstanie tych sił wzmacniane jest na powierzchni kontaktowej zanurzonych części (rdzeni odparowania). Obecny tam brud jest odrywany i wiązany w cieczy oczyszczającej. W niektórych bardzo czystych cieczach o niskim ciśnieniu parowania czasami nie można wytworzyć kawitacji, ponieważ system ultradźwiękowy nie jest w stanie wytworzyć koniecznej fazy podciśnieniowej. W rzeczywistości rozpuszczone gazy, cząstki pyłu i inne cząstki tworzą tak zwane rdzenie odparowania, znacznie wzmacniając skłonność do odparowania. Na kawitacje ma wpływ wiele parametrów. Zależy ona od ciśnienia zewnętrznego, temperatury, częstotliwości i intensywności dźwięków, rodzaju cieczy i innych parametrów akustycznych.

Wreszcie kawitacja wywołuje doskonały efekt oczyszczania, do wielu mikroskopijnych szczoteczek. W przypadku trwania tego procesu przez kilka godzin, następuje widoczne oczyszczanie powierzchni. Ale wyłącznie dzięki kawitacji nie można by było uzyskać optymalnego efektu oczyszczania. Poniżej objaśniono kolejne parametry o silnym wpływie.

Zalety oczyszczania ultradźwiękowego

  • Powierzchnia bez porów, zadrapań, bez szczotkowania lub skrobania ( również w aspekcie skomplikowanej geometrii oczyszczanych części, takich jak szczeliny, otwory nieprzelotowe itp.
  • Krótki czas oczyszczania od kilku sekund do kilku minut.
  • Łatwość manipulacji.
  • Barak czasochłonnej pracy ręcznej.
  • Stężenie chemikaliów jest niższe niż w przypadku normalnego oczyszczania.
  • Automatyzacja procesu z odtwarzanymi wynikami.

Opis schematu połączeń

Zasadniczo każda ultradźwiękowa instalacja oczyszczająca zbudowana jest według poniższego schematu:


Sposób pracy

Generator (2) przetwarza częstotliwość znamionowa (1) z 50Hz (50 drgań na sekundę) na wysoka częstotliwość (3) – w zależności od zastosowania 20…40 kHz (20 000 – 40 000 drgań na sekundę). Przetwornik elektroakustyczny (4) przekształca drgania elektryczne na mechaniczne o takiej samej częstotliwości.

Te drgania mechaniczne / fale dx wiekowe (5) rozchodzą się w cieczy (6) naczyniu roboczym (7). W momencie osiągnięcia dostatecznej intensywności tworzą się pęcherzyki kawitacyjne. Powstanie, a następnie rozrywanie się pęcherzyków wywołuje pożądany „efekt mikroszczotek”.

Get the Flash Player to see the wordTube Media Player.

Czterema najważniejszymi czynnikami wpływającymi na oczyszczanie są:

  • Kawitacja (mechanika)
  • Chemia
  • Temperatura
  • Czas

Oprócz intensywności ultradźwięków i stopnia ich działania w celu przekształcenia na mechanikę kawitacji, dla oczyszczenia ważny jest dobór cieczy lub jej skuteczność chemiczna. Przy doborze czynnika oczyszczającego decydujące jest to, który czynnik najlepiej nadaje się do usuwania określonego brudu. W każdym razie należy wykonać testy w celu określenia optymalnego czynnika oczyszczającego.